Novinky

Oznámení o odstávce

Vážení zákazníci,

v souvislosti s probíhající modernizací kotelny J. Knihy budeme nuceni provést odstávku této kotelny v termínu od 24. 6. do 28. 6. 2019. V této době nebude k dispozici teplá voda.

Velice se omlouváme za vzniklé nepohodlí a pokusíme se odstávku maximálně zkrátit.

Nonstop dispečink

Zpravodaj Energie AG

Rychlý kontakt

Energie AG Teplo Rokycany

Pod Kostelem 117
337 01 Rokycany

IČ: 25 22 35 69
DIČ: CZ 25 22 35 69

Telefon:
+420 800 77 88 33 - dispečink
+420 371 519 100 - firma
+420 603 168 606 - technik
+420 603 168 603 - fakturace

E-mail: info(at)teplo-rokycany.cz

WWW: www.teplo-rokycany.cz

Energie AG Teplo Rokycany s.r.o. - idatabaze.czEnergetika - idatabaze.cz
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8

Z tisku: Rokycany spouští elektrárnu

Rokycanský deník, 9. 12. 2013

Kogenerační jednotka funguje do dubna zkušebně

BOŽENA ŠOPEJSTALOVÁ

Opatření české národní banky, která oslabila korunu a zvýšila tak její cenu vůči euru, zamotala hlavu i dodavatelům tepla. Plyn okamžitě podražil.

„Měli jsme zatím nasmlouvané dvě třetiny potřebných zásob, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál. Docela nám ale banka zavařila. Chtěli jsme cenu tepla díky modernizaci a úsporným opatřením pro příští rok snižovat. Teď aspoň věříme, že ji udržíme stejnou,“ konstatoval jednatel společnosti Energie AG Teplo Aleš Hrnčál.

Záměru napomůže kogenerační jednotka na výrobu elektrické energie a tepla o celkovém výkonu 3200 kW. Jedná se o největší zdroj na výrobu elektřiny v Rokycanech. Do čtrnácti dnů má být uvedené do zkušebního provozu. Až do dubna by pracovalo v tomto režimu, potom přijde na řadu kolaudační řízení.

Jednotka vznikla v areálu kotelny U Václava na rokycanském Jižním předměstí. Ten patří Energii, která se kvůli odběru tepla do akce pustila spolu s podnikem ČEZ Energo, jenž je hlavním investorem. „Spolupráce je oboustranně výhodná a potažmo z toho vyplývá, že i pro zákazníky,“ věří Hrnčál. „Nová kogenerační jednotka díky společné výrobě elektřiny a tepla dosahuje vysoké účinnosti a sníží spotřebu zemního plynu na výrobu tepla v kotelně Václav,“ je přesvědčený.

Elektřina poputuje přes přidruženou trafostanici do sítě a teplo vzniklé při její výrobě se využije pro vytápění. „To, co se nestačí spotřebovat, se předá do akumulační nádoby o objemu 150 metrů kubických, která zastává roli jakési zásobárny. Ve chvíli, kdy bude tepla potřeba víc, se odtamtud zase začne vybírat,“ informoval Hrnčál.

V podstatě budou v jedné budově odděleně fungovat dva oddělené celky, odběr plynu bude sledovaný odděleně. „Podmínkou dohody o spolupráci je, že ČEZ musí Energie AG teplo dodávat plyn výhodně,“ doplnil projektant Lubomír Tatarík.

Sledovat a řídit provoz kogenerační jednotky bude dispečer ČEZ Energo, duplicitní sledování ale má zajištěné i Energie AG.

„O vyvíjení tepla pro značnou část okresního města se zatím staraly tři plynové kotle. Dva větší a jeden malý. Ty budou po rozběhnutí jednotky většinu času stát, jen v zimních špičkách se s nimi počítá. Zároveň však budou mít funkci zálohy. Jinak bude jednotka schopná převážný čas teplem zásobovat sama,“ uvedl vedoucí technického provozu Petr Bohuslav.

Pro příští rok je tu předpoklad, že podobné zařízení v našem regionu vyroste i ve Zbiroze. Zatím je tam překážka v podobě přístupového koridoru na trafostanici, ale rýsuje se už i jiná možnost.

„Díky zmiňované spolupráci budeme schopni nabídnout zákazníkům spolehlivější dodávky tepla za lepší cenu. Předpokládáme, že cena tepla se sníží v druhé polovině roku 2014 po vyhodnocení provozu kogenerační jednotky a jejím spuštěním do plného provozu,“ uzavřel Hrnčál. Pro dokreslení dodejme, že zatím se cena tepla pro Rokycany drží na 569,50 Kč (bez DPH) za GJ.

 

 

 

Koncern
Vodárenství
Teplárenství